II. mezinárodní symposium malby na porcelán v Loučkách u Karlových Varů

 

Na podzim 1994 proběhl II.ročník mezinárodního symposia malby na porcelán v továrně v Loučkách.   pozvanka
 
foto budovaSymposium malby na porcelán pořádala od 24.10.1994 karlovarská pobočka Unie výtvarných umělců v porcelánce, která výtvarníkům poskytla prostory, materiál i nádoby, jež mají být dekorovány. Pro malbu jsme používali nejvíc e kobalt, jeho četné odstíny, další barvy již nevychází tak zářivě (selen, železo, chromy).
 
 
foto autoriVýsledek byl představen veřejnosti 2. listopadu 1994 na prodejní výstavě v karlovarské galerii Alfa.
 
 
 
 
 
 
 
 
obr1obr2obr3obr4obr5
 
 
Připomeňme si něco málo z historie porcelánky
Dne 15. června 1907 dal obecní úřad v Loučkách (Grünlas) Benjaminu Franklinu Huntovi, zástupci firmy "Benjamin F. Hunt and Sons, Boston", písemný souhlas k postavení porcelánky na místě staré Radherovy parní cihelny.
 
Výroba porcelánu na Karlovarsku a Sokolovsku má dlouholetou tradici, protože v této oblasti severozápadních Čech se nacházejí bohatá naleziště kaolínu, jílu a ostatních surovin potřebných k výrobě porcelánu. Rozsáhlé lesy Krušných hor a Slavkovského lesa také poskytují dostatek dřeva. Výhodná poloha továrny v blízkosti železniční tratě Loket – nové Sedlo umožňovala v minulosti nejen nekomplikovaný přístup k levným surovinám potřebným pro výrobu, ale po zavedení vlečky i vývoz zakázek do celého světa.
  
bgbg
 
V roce 1936 manufaktura prožívá opravdový rozkvět: za rok podnik dokáže vyrobit více než 2 mil. kusů výrobků z porcelánu. Tohoto úspěchu bylo dosaženo také z důvodu toho, že společnost jako jedna z prvních zahajuje výrobu porcelánu v nové barevné škále: porcelán barvy slonovinové kosti, růžový (tak zvaný růžový porcelán), modrý a  zelený porcelán.
 
 Od konce druhé světové války manufaktura prochází významnými změnami: s příchodem nové politické moci do země je společnost znárodněna a stává se součásti koncernu Slavkovský porcelán. Později, v roce 1958 – součástí státní společnosti Karlovarský porcelán. Již v roce 1958 je firma ze strany státu poctěna velkou důvěrou – na Mezinárodní výstavě v Montrealu jí je dovoleno zastupovat český porcelánský průmysl. Grandiózní úspěch na této výstavě vyvolal velký zájem o český podnik a jeho výrobky. Následně stát začíná více investovat do výroby, pořizuje nejmodernější vybavení a manufaktura se tak stává neprogresivnějším a nejpřednějším podnikem v regionu a národní hrdostí Československa. Právě v tomto období společnost zahajuje s využitím tvarů Mary Anne (autor Jiří Laštovička) a Sabina (autor Aleš Trpkoš) výrobu později tak legendárních servisů.
 
V listopadu roku 1992 přechází manufaktura do vlastnictví společnosti Leander 1946 s.r.o. a je přejmenována na LEANDER. Při výrobě svého porcelánového nádobí Leander využívá speciální umělecké technologie, jako například jemné dekorování vzácnými kovy. V tomto období se manufaktura LEANDER postupně stává jednou z nejvýznamnějších společností – výrobců dekorativního porcelánu na světovém trhu. 

V roce 2006 byla firma Leander prodána novému vlastníkovi – českému holdingu CS Investment, který pokračoval v úspěšné stoleté tradici výroby kvalitních porcelánových výrobků. Noví vlastníci vrátili manufaktuře jméno jejího zakladatele. V současnosti tedy výrobní podnik nese jméno Rudolf Kämpf.